Sünnet

Sünnet olmamış çocuklarda idrar yolları iltihapları yaklaşık 10 kez daha sık görülür. Sünnet olmayanlarda hem cinsel yolla bulaşan hastalıklara hem de penis kanserine daha sık rastlanır. Sünnetsiz erkeklerle evli hanımlarda rahim boynu kanserlerinin daha sık geliştiği de bilinmektedir. Sünnet basit bir operasyon gibi görülse bile yanlış uygulanması, etkileri yaşam boyu sürecek sorunlara yol açabilmektedir.

Sünnet Yaşı Kaç Olmalı?

Sünnet için ideal dönemler yeni doğan çağından 1,5 yaşa kadar ve 6 yaşından 10 yaşa kadar olan dönemler. 1,5 – 6 yaş arası psikolojik açıdan bazı sakıncaların olduğu dönemlerdir. Bu dönemde tıbbi zorunluluk yoksa sünnetten kaçınılmalıdır. Yeni doğan döneminde sünnet, kolay olması genel anestezi gerekmemesi gibi nedenlerle tercih ediliyor. Operasyon sonrasında bölgenin bakımında titizlik gerektiği unutulmamalıdır.

Mutlaka yapılması gereken durumlar var mı?

Bazı özel şartlarda yaşa bakılmaksızın sünnet yapılması gerekir. Doğuştan böbrek ve idrar yolları anormallikleri olan tüm çocuklarda erken gerekir. Sünnet derisinin uç kısmı normal idrar akımına izin vermeyecek kadar dar olan çocuklarda sünnet yapılmalıdır. Sık sık sünnet derisinde ve penisin baş kısmında iltihaplanmalar olan çocuklarda ve 5 yaşına geldikten sonra sünnet derisinin geriye itilemediği durumlarda da sünnet gereklidir.

Kesinlikle sünnetin yapılmaması gereken sorunlar neler?

Halk arasında yarım sünnet, (peygamber sünneti) olarak bilinen, tıp dilinde ismi ‘hipospadyas’ olan doğuştan anormallik varsa kesinlikle sünnet yapılmamalıdır. Sünnet derisi 1 yaş civarında yapılması gerekecek ameliyatta kullanılmalıdır.

Kimler tarafından yapılmalı?

Sünnetin çocuklarla ilgili cerrahi eğitim almış hekimlerce yapılması gerekmektedir.

Sünnetin riskleri var mı?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi sünnetin de riskleri vardır. Uygun olmayan ortam ve şartlarda yapılan sünnetlerde, enfeksiyon en önemli komplikasyon olarak karşımıza çıkar. Bir de seçilen cerrahi teknikle de bağlantılı olarak görülen problemler olabilir. Bunların başında kanama ve yönden çirkin sünnetler gelir. Hastanemizde uzman hekimlerimiz tarafından ağrısız kanamasız modern sünnet yapılmaktadır.