Ayak Sağlığı / Podiatri

Batık Tırnak Tedavisi

Tırnak batmaları, günlük hayatta en çok karşılaşılan ayak sorunlarından biridir.Çeşitli sebeplerden dolayı tırnak yatağındaki bozulma sonucunda tırnağın doğal yapısının ve uzama şeklinin kaybı batığa neden olur. Batık tırnak, yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, ayak ve tırnak sağlığını da olumsuz etkiler. Batık tırnağın bakımında, günlük yaşamda ilk müracaat edilen yerler ne yazık ki pedikür salonları olmaktadır. Bunun dışında cerrahi müdahaleler de batık tırnak çözümü için bir uygulamadır. Ancak pedikür esnasında yapılan batık çıkarma işlemi batığın oluşturduğu ağrıyı geçici bir süre ortadan kaldırır,devamında ise daha büyük sorunların alt yapısını oluşturur. Cerrahi müdahaleler ise,günlük yaşam standartlarını etkilediği için belkide en son istenen tedavi yöntemi olarak düşünülmektedir. Ayrıca bu yöntemle de kesin sonuç elde edilememesi kişilerin geçici sonuçlara odaklanmalarına sebep vermektedir.

Tırnak batmaları;herhangi bir şekilde tırnağın aldığı travmalar sonucunda (ayağı çarpmak, tırnak üzerine darbe oluşması, tırnak üzerine gelecek şekilde ayağa basılması), ayaktaki aşırı terlemeler sonrasında, ucu dar, sivri, aşırı yüksek topulu ayakkabıların uzun süreli giyilmesinden sonra,çok dar ve sıkı çoraplar kullanılmasından dolayı, herhangi bir tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta oluşabilecek kalınlaşma sonrasında,ayak ve parmak deformasyonlarından sonra, aşırı kilo artışları sonrasında (hamilelik), tırnakların yanlış kesilmesi sonucunda (sivri kesim,derin kesim v.b.), çok koşan ve spor yapan kişilerde,yapılan yanlış pedikürler sonucunda ya da genetik yatkınlıktan dolayı oluşabilir. Günümüzde batık tırnak bakımları en sağlıklı olarak ayak sağlığı bakım merkezlerinde yapılmaktadır.

Merkezimizde, tırnağın doğal uzama süreci desteklenerek yapılan batık bakımları daha hızlı,kesin ve ağrısız çözüm oluşturmaktadır. Batık bakımında dünyanın pek çok yerinde tercih edilen 3TO yöntemi ayak sağlığı bakım merkezlerinde ayak bakımı uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Bu sistemin işleyişi basit olarak açıklarsak,yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnağın, iki tarafından özel titanyum tellerle askıya alınıp ortadan sıkıştırmak suretiyle yukarıya kaldırılması şeklinde özetlenebilir. Tırnak askıdayken tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmaksızın şekillenir. Tırnak uzaması takibiyle uygulanan telin yeri değiştirilerek uygun periyodlarla kontrol sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür.Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yöntem, etkin, sağlıklı, acısız ve günlük yaşamdan kopmadan batığın iyileşmesini sağlar. 3TO tel sisteminin uygulanmasından hemen sonra,kişi ayakkabısını giyebilir, spor yapabilir,uzun saatler ayakta kalabilir. Batık oluşumunun önlenmesi ve oluşmuş batığın giderilmesinden sonra tekrar oluşmaması için, buna sebep olabilecek olumsuzlukların günlük yaşantıdan uzaklaştırılması gerekir. Ayakkabılar özenli seçilmeli, tırnak kesimine dikkat edilmeli, ayak darbe ve travmalardan korunmalıdır.

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı yaygın bir cilt sorunu olarak her insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle yetişkin erkeklerde daha fazla görülen bir sorundur. Hastalığın tedavisinin kolay olmasına rağmen, tekrarlama riski yüksektir. Ayakların nemli ortamlarında yeniden ortaya çıkması kolay olmaktadır. Bulaşıcı özelliğinin bulunması yaygınlaşmasını kolaylaştırır. Tıptaki adı Tinea Pedis olan hastalığa sebep olan mantar adındaki mikroorganizmalar, nemli ve karanlık ortamlarda geliştikleri için, ayaklarda görülme olasılıkları yüksektir.

Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Ayakların terlemesi ve yetersiz havalanması hastalığın gelişmesine uygun ortamlar hazırlamaktadır. Giyilen ayakkabıların sıkı ve dar olması hastalığın gelişmesine katkı yapmaktadır. Banyo sonrasında ayakların yeterince kurulanmaması, nemli bir ortam oluşturacağından hastalığın oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Bulaşıcı özellikte olduğu için, başkasına ait eşyaların kullanılması sonucunda hastalığın oluşması kolaylaşacaktır. Ortak kullanım alanlarında havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyaların birlikte kullanımı bulaşma açısından uygun ortamlar oluşturacaktır. Ayakta meydana gelen pişikler, tahrişler sonucunda bakımın yapılmaması mantar oluşması için yeterli sebepler arasındadır. Tırnakların çok kısa kesilmesi, tırnağın sıkışması mantar oluşumunun sebepleri arasındadır.

Ayak Mantarının Görünümü Nasıldır?

Ayak mantarları herkeste farklı görüntüler sergileyebilir. Bazılarında parmaklar arasında oluşan kepeklenme, kaşıntılı çatlaklar, soyulma görülürken, bazılarında ise aya tabanında oluşan kızarıklık, sulu yaralar ve kepeklenme şeklinde görülebilir. Bu değişikliklerin egzama tarzı cilt rahatsızlıklarında da görüleceğini ve mantar ile karıştırılabileceğini belirtelim. Bu rahatsızlıkta görülen kaşıntı ve yanma tarzı rahatsızlıklar ayırıcı özellik taşımaktadır.

Nasır Tedavisi

Ayak yüzeyinde, basma yanlışlıkları ya da uzun süre ayakta durmaktan kaynaklanan, en yaygın ayak problemlerine nasır denilmektedir. Bireylerin ayakta kalmalarını hatta yürümelerini zorlaştıran nasır, tedavi edilmediğinde ayak yüzeyinde daha büyük sertliklere neden olabildiği gibi bireylerin büyük acı çekmesine de neden olabilmektedir. Genel olarak derinin en üst kısmının sertleşmesi ve daha sonrasında alt kısımlara yayılması ile birlikte ortaya çıkan nasır probleminde, zaman içerisinde akıntı ve mantar problemleri de görülebilmektedir. Parmak arası, topuk, ayak kenarı gibi birbirinden farklı yerlerde çıkabilen nasırların birbirinden farklı türleri bulunmaktadır. ayaklarda daha yaygın olarak görülen nasır problemleri, gün içerisinde ağır iş yapmak zorunda kalan ve ellerini kullanan bireylerin ellerinde de görülebilmektedir.

Nasır Problemlerinin Nedenleri

Nasırın en büyük sebepleri arasında yanlış ayakkabı kullanımı ve uzun süre ayakta kalmak gelmektedir. Sürekli ayakta iş yapan ya da günlerinin tamamını ayakta geçiren bireylerde zaman içerisinde ayaklarının belirli noktalarında sertleşmeler meydana gelmektedir. Bu sertleşmeler ise zaman içerisinde tedavi edilmezse nasır oluşmakta ve oluşan nasır sertleşmektedir. Bu noktada önemli olan ayakları güzel nemlendirmek ve masaj yapmaktır. Bunun yanında ise nasır problemleri arasında özellikle kadınların topuklu ayakkabı kullanımı da gösterilebilmektedir. Ancak nasırın en büyük sebepleri arasında ayakkabıların yanlış kullanılması gösterilmektedir. Ne çok gevşek ne de çok dar ayakkabı giymemek, nasırın ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Nasır Problemlerinin Teşhis Ve Tedavisi

Nasır teşhisini koymak son derece kolaydır. Ayakta ya da ellerin belirli bir kesiminde ortaya çıkan sertleşmeler, nasırın habercisi olarak gösterilebilmektedir. Ortaya doğru sararan, kalın bir tabaka görüntüsü nasırın bölgede oluşmaya başladığını göstermektedir. Bu tarz problemlerde önemli olan nasırın teşhisi değil de tedavisi noktasındadır. Zaman içerisinde oluşan nasır, zor tedavi edilen, tedavi sürecinde özen isteyen bir hastalık türü olduğu için dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır. Nasır tedavisi olarak kullanılan en yaygın yöntem, el ve ayakların düzenli olarak nemlendirilmesidir. Buna ek olarak ise eğer problem ayakta ise ayakkabının doğru seçilmesi nasırın zaman içerisinde ortadan kalkmasına da yardımcı olabilmektedir. Bu noktada yapılmaması gereken en önemli şey nasırlı bölgeyi kesmemektir. Aksi takdirde cilt mikrop kaparak farklı hastalıklara neden olabilmektedir.

Siğil Tedavisi

Siğil, insan papilloma virüsü (HPV) denilen bir virüse bağlı olarak ortaya çıkan zararsız ve kanserli olmayan büyümedir. Bu virüs insan vücuduna derideki kesikler ve yaralar aracılığıyla girer. Siğil, ayakların tabanında genellikle baskı noktalarında gelişir.

Ayak siğilleri genelde başka siğillerden farklı görünür çünkü yürüdüğünüzde veya ayağa kalktığınızda üstlerine gelen baskı ve ağırlık onları deriye iter, bu da onların acı vermesine neden olabilir. Ayak siğilleri zararsızdır ama tedavi edilmezlerse uzun süre kalabilirler.

Ayak siğilleri ve diğer siğilleri gidermek birkaç basit adımla mümkün.

Ayak siğilini nasıl tanırsınız?

Siğiliniz olduğundan şüpheleniyorsanız şunları kontrol edin:

  • Ayak tabanlarınızda, içlerinde bir veya daha çok siyah nokta bulunan küçük, pütürlü kabartılar
  • Baskının en fazla hissedildiği ayak ayanızda, ayak parmaklarınızın altında veya topuğunuzda yumrular
  • Ayağa kalktığınızda, yürüdüğünüzde veya dokunduğunuzda ayak tabanında ağrı

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı ya da mantarlı tırnak tedavisinde en yeni teknolojiler ve tedavi yöntemleri kliniğimizde uygulanmaktadır.

Farklı sebeplere bağlı olarak tırnak kalınlaşmaları görülebilir. Sebeplerden bazıları; mantar, travma, baskı, çarpma, vurma, dar ayakkabı, tırnak kökü zedelenmesi (manikür – pedikür esnasında yapılan hatalar.)

Mantar olmayan tırnak kalınlaşmaları mantar olan kalınlaşmalardan farklılık gösterir. Mantarlı tırnaklarda oluşan kalınlaşmalarda, tırnaklarda kepekleşme, yumuşak odunsu bir görüntü ve yapı görülür. Mantar enfeksiyonu olmayan ama yapısal olarak kalınlaşmış tırnaklardaki yapısal değişiklik çok daha farklılık arzeder.

Bu tarz tırnaklarda ,tırnak dokusu serttir, yüzeyine dokunulduğu zaman tek parça hissini verir,uzayan kısmında da şekil bozukluğu devamlılık gösterir. Genelde koku olmaz. Diğer tüm tırnaklar sağlıklıdır. Aşırı sert ve kurudur.

Tırnaktaki kalınlaşmanın nedeni, aslında vücudun kendini koruma ve savunmasıyla ilgili bir tepkidir. Sürekli baskı alan tırnak, alt dokuları ve tırnağın canlı kısmı olan matrixi korumak amacıyla baskıya karşı kalınlaşır. Futbolcularda, dar ayakkabı kullanan kişilerde, ani bir darbeyle karşılaşan tırnaklarda kalınlaşma görülebilir. Kalınlaşmış tırnaklarda baskının devam etmesi ağrıya sebep olur.

Hem acı hem de estetik açıdan düzeltilmesi gereken bu ayak tırnak problemlerinin çözümü, medikal ayak sağlığı ünitelerinde yapılan bakımlarla mümkündür. Ancak matrix (tırnak kökü) zedelenmesi sonucu oluşan deformasyonlarda tedavi mümkün olmayabilir. Yinede bu tırnakların estetik görüntüsü aylık bakımlar ile sağlanır. Medikal ayak bakımı uygulamasında, kalınlaşmış tırnak yüzeyi özel cihazlar yardımıyla, kişi ağrı ve acı hissetmeksizin temizlenir, inceltilir. Kalınlaşan doku, canlı tırnak dokusuna kadar inceltilir ve gerekirse üzeri özel bir jelle kaplanır. Zamanını tamamlarken yapılan ara kontrollerde jel yenilenir.Medikal kontroller ve bakımlarla sağlıklı tırnak dokusu parmak ucuna gelene kadar devam ede zamanını tamamlarken yapılan ara kontrollerde jel yenilenir.Medikal kontroller ve bakımlarla sağlıklı tırnak dokusu parmak ucuna gelene kadar devam eder.