Saç Ekimi

Yaklaşık 50 yıldır uygulanan saç nakli operasyonları son 5 yıl içinde iyice gelişmiş ve tek tek saç kökleri alınarak nakil yapılabilir duruma gelmiştir.

Saç ekimi yani nakli; iki kulak arası bölgeden enseye doğru olan ve genetik olarak dökülmeme özelliğine sahip, sık ve sağlıklı saç köklerinin yada vücudun başka bölgelerinden de (göğüs-sırt gibi) alınarak lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra tek tek mikro-motor ile alınarak saç açıklığı olan bölgeye, doğal saç yönü esas alınarak kanalların açılması ve alınan saç köklerinin bu kanallara yerleştirilmesi işlemidir. İki çeşit yöntemle uygulanmaktadır.

FUE (Foliküler Ünite Extraksiyonu) Yöntemi

Saç köklerinin kesinlikle kesi izi olmadan, dikiş kullanılmadan 0,7–1,1 mm çapında özel punch uçlarına sahip mikromotorlar ile foliküler üniteler halinde saçlı deriden çıkarılması işlemidir. Foliküler üniteler (greftler), saçlı derinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak, problemli bölgeye nakledilir. Çıkarılan ve nakledilen alana lokal anestezi uygulanarak yapılır. FUE yöntemi dikişsiz, ağrısız, saçlı deride iz bırakmayan bir yöntemdir. Yöntem, göğüs ve sırt kılları transplantasyonuna da uygunluk göstermektedir. Alınan bu kıllar zaman içinde nakledildiği bölgeye ait, kıl özelliklerine uyum sağlayıp, aynı görüntüye ulaşarak, doğallık sağlar. FUE tekniğinde bir seansta yaklaşık 1000–3000 greft yani 2500–8.000 arası saç teli nakledilebilmektedir.

FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) Yöntemi

Fut yönteminin açılımı “Folliculair unit transplantation” dur. Saç köklerinin birer birer değil gruplar halinde yer değiştirme şeklidir. Saç kökleri 1 le 4 saç kılı bulunduran kümeler halinde mevcut olur bu kıl kümeleride kesinlikle mikroskop camı altında oluşturulabilinir ve gene mikroskop camı altında ayrıştırılır. Fut yöntemi başın arka ve kulaklar arasındaki dairesel sahadan alınan saç köklerinin yerleştirilmesidir. Fut yöntemi günümüzde çok tercih edilmemektedir. Saç naklinde en fazla kullanılmış ama eski bilinmekte olan bir yöntemdir. Aslında saç ekim işleminde gerçeğe yakın görünüm sağlanmasının başlangıcıdırda diyebiliriz. Fut ve fue yöntemi arasındaki en ehemmiyetli ayrım verimli saç dokusunun alınma işlemidir sonrası uygulanılacak saç ekim işlemi yöntemleri aynı biçimde devam eder. Fut saç ekimi yönteminde verimli bulunan saç köklerini bulunduran doku parçası cerrahi bir yöntemle alınır doku parçasının içindeki saç kökleri mikrogreftlere kısacası tekli-ikili saç köklerine ayrılır daha sonrasında uygulama icra edilecek bölgeye transfer edilir bu işlem ortalama 5 saat sürer. Verimli saç köklerinin toplu durumda alınması zamandan kazandırır saç köklerinin mikroskop camı altında alınıyor olarak bulunması alınan saç kümelerine zarar gelmesini engellemektedir. Fut yöntemiyle nakil işleminde özel iğneler kullanılmadığı için ücret acısından daha idealdir. Fut yöntemiyle saç ekimi işleminde belirli olmayan iz kalma durumu olabilir saç köklerinin alınmış olduğu bölgede bir süreliğine duyu kaybı ve uyuşma hissedilinebilir nitekim fut yöntemi yinelenmek istenildiği taktirde bu işlem için en az altı ay beklenilmesi lazımdır.

FUE Saç Ekiminin Tercih Sebebi?

Genel olarak saç ekim operasyonlarının çoğunda, FUE yöntemi tercih edilmektedir. Cerrahi bir kesi olmadığı için ve saç ekimi sonrası dönem, FUT yöntemine göre daha sorunsuz olduğundan, hastalar çoğunlukla bu tekniği tercih etmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Özellikle erkeklerde, tepe ve alındaki saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için zarar görebilir ve dökülebilir. Fakat ense bölgesinde iki kulak arasındaki saç kökleri, bu hormona duyarlı olmadığından dökülmez. Yani bu saçlar güçlüdür. Saç ekimi, bu dökülmeyen saç köklerinin ihtiyaç duyulan bölgeye taşınmasıdır.Güçlü bölgedeki sağlıklı saç kökleri, uzman ekip tarafından alınıp, saçların zayıf olduğu veya hiç olmadığı kısma, tek tek yerleştirilir. Bu sırada hastanın rahat olması için, lokal anestezi yapılır. Hissedilen acı, hafif bir sızıdan öteye geçmez. Operasyon sonrası önerilen ağrı kesici ve antibiyotikler, takip eden dönemin de sorunsuz geçmesine yardımcı olur. Saç ekimi operasyonu, hastanın saç dökülmesi sürecinin hangi aşamada olduğuna ve saç ekilecek bölgenin genişliğine bağlı olarak, bazen birden fazla seansı gerektirebilir. Saç ekimleri genel olarak ekip işidir. Uzman bir plastik cerrah, deneyimli hemşireler ve steril ameliyathane ortamlarında yapılması daha uygun olmaktadır. Saç ekimi yaptırmadan önce mutlaka plastik cerrah ile görüşülerek ne kadar saç folikülüne ihtiyaç duyulduğu, folikül sayısının hesaplanması, ayrıca saç ekimleri için uygun bir hasta olup olunmadığına karar verilerek uygulanan işlemdir. Saç ekimlerinde genellikle ekim uygulanan alandaki saç kökleri ekimden bir ay sonra dökülmektedir. Ekilen saçınız döküldü diye üzülmeyin! Çünkü bir ve üç ay aralarında saç köklerinden yeni saçlarınız tekrar çıkmaya başlayacaktır. Ancak sonuç altı yada sekiz ay aralarında saçlar tam olarak ortaya çıkmaktadır. Sabır isteyen bir süreç sizi beklemektedir, çok sık olarak yapılan saç ekimlerinde kişi istediği doğal saç görünümlerine kolaylıkla sahip olmaktadır. Mutlaka saç ekimi yaptırmadan önce cerrahi işlemi uygulayacak olan plastik cerrahın işinde uzman olup olmadığını araştırarak saç ekimi yaptırın.

Saç Ekimi ve Saç Ekim Yöntemleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

İşlem ne kadar sürer?

Saç ekimi yapılacak bölgenin büyüklüğü, cilt ve saç yapısı, uygulanacak tekniğe bağlı olarak değişmekle birlikte, yaklaşık olarak 4–6 saat arası süren bir işlemdir.

Ağrı ya da acı hisseder miyim?

Saç ekimi operasyonu lokal anestezi altında gerçekleştirilip kesinlikle ağrı ya da acı hissedilmeyen bir işlemdir.

Hangi tekniği öneriyorsunuz?

Kullanılacak tekniği biz değil, sizin saçlarınızın ve cildinizin yapısı belirleyip doğru tekniğin uygulanması çok önemlidir. Öngörüşme esnasında yapılacak teknik ve neden o tekniğin seçildiği detaylı bir şekilde anlatılıp karar verilir.

Ekilen saçlar kesinlikle çıkar mı?

Evet çıkar. Greftlerin (saç kümesi) hazırlanması, bekletildiği koşullar ve doğru tekniğin uygulanması sonucu direkt etkileyen faktörler olup, yerine getirildiği takdirde sonuç %100 başarılıdır.

Ne zaman dışarı çıkabilirim?

Operasyondan sonra dışarıya çıkmanızı engelleyecek bir durum yoktur. İlk 2–3 gün minik minik pembe noktacıklar görülüp, yavaş yavaş solmaya başlayarak bir hafta içinde normal haline dönüp dışarıya çıkmanızı engelleyecek bir durum teşkil etmez.

Ne zaman banyo yapabilirim? Operasyon sonrası dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

Bu bilgiler öngörüşme esnasında aklınızda en ufak soru işareti kalmayacak şekilde anlatılacaktır.

Ekilen saçlar ne zaman çıkar?

Operasyon tarihinden 3 ay sonra küçük küçük görünmeye başlayıp, yaklaşık 6 ay içinde normal uzunluğuna erişir.

Ekilen saçlar ileriki tarihlerde dökülür mü?

Hayır dökülmez. Çünkü ekilen saçlar dökülmemeye kodlanmış bölgeden alınıp, bu özelliğini yeni ekilen bölgede de devam ettirir.

Saç ekimi yaptırdığım belli olur mu?

Uygun teknikle doğal bir şekilde ekilmiş saçlar kesinlikle belli olmaz. Bunun için operasyonu yapacak ekibin deneyimli olması çok önemlidir. Çünkü uygulanacak ekimin şekli kişinin cilt ve saç yapısına, ekim yapılacak bölgeye göre değişip, her biri teker teker değerlendirilmelidir

Fiyatı ne kadardır?

Fiyat verilebilmesi için cildinizin yapısı, saçınızın yapısı, uygulanacak teknik ve ekim yapılacak bölgenin büyüklüğünün değerlendirilmesi gerekir. Bunun için ücretsiz olan öngörüşme randevunuzu alarak, uzmanımızdan daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz

İşlemi uygulayacak kişiler kimlerdir? Bu konudaki tecrübeleri nedir?

Saç ekimi plastik cerrahlar yönetiminde konusunda uzun yıllar deneyim kazanmış uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.